Denník Bratislavského neurotika

Autor: Radoslav Šipoš | 1.10.2012 o 15:05 | (upravené 30.1.2014 o 22:42) Karma článku: 4,83 | Prečítané:  275x

V poslednej dobe úteky. Kultúrna šoková terapia so strany spisovateľov, filmárov, divadelníkov. Od ľudí čo majú na "práci" ukazovať ako žijeme. Chtiac nechtiac "emigrujem" do dôb minulých. Možno sa mýlim možno nie, ale začiatok 21.storočia pre mňa znamená kultúru šoku. Sedím v kine a dostávam jednu päsťovku za druhou. Forma víťazí nad príbehom.

 

Modré z neba príde poštou

Programy typu Modré z neba je najľahšie nepozerať. Každému, dokonca aj tým veľkým percentám divákov pre ktorých sú tieto relácie určené, je úplne jasné presne čo sledujú. Stačí si naozaj vybrať či sledovať alebo nesledovať. Od kedy sú ľudia ľuďmi potrebujú zdieľať emócie medzi sebou. Ak niekomu nevadí konzumovať gýč nech sa páči: spomalené zábery, smutná hudba, slzy, strih... Šándor Marai v denníkoch píše, že kresťanská kultúra bola od začiatku sadomasochistická. Biblické spodobenie pomocou pekla a neba. Ty dobrí idú do neba a z výšky sa pozerajú na tých zlých, čo sa varia v pekle... Samostatnou kapitolou je morálka v týchto programoch, ktorá je častokrát cez všetky hranice....

Čierne labute

Kvalitná kinematografia. Úzka skupina ľudí, ktorí svoje remeslo povýšili na umenie. Dali svojim dielam rukopis. Častokrát však iba formálny. Dôraz sa kladie na to "ako". Ako uvarené jedlo vyzerá. Krvavý stejk je krvavší lebo vizuálne je pôsobivejší. Kontroverzia nestačí...Režiséri spomaľujú tempo, príbeh sa zastavuje...kontroverzia sa vsúva pod mikroskop.. Hyperrealita násilia, smútku, agresie. Nestačí, že vrah bodne svoju obeť. Treba vidieť presný rez, najlepšie spomalený... Divák má sledovať ako mu je servírované. Aj oči majú svoj hlad. Ingrediencií čo najmenej, dôležité je aby sa ukojil pohlaď, za to tie ingrediencie čo sú použité vyhnať do extrému. Potom už iba špekulácia diváka otraseného formou, na čo sa to vlastne díva. Áno vravím o Arafonovskom a jeho labutiach, o Trierovi a jeho Melanchóliách, o Lynn Ramsay a jej Musíme si pohovoriť Kevinovi, o Gasparovi Noe a jeho Zvrátených a v neposlednom rade Michaelovi Hanekem a jeho Funny Games s divákmi. Haneke jediný priznáva o čo mu ide. Verí, že ľudia sú sadomasochisti a preto verí, že ľudia sa budú chcieť na jeho filmy dívať. Veľa ľudí chce. Veľa aj odchádza.

Medzi odchádzajúcimi moralistami a "nevidiacimi" je malá úzka skupinka ľudí, čo poznajú Felliniho, Bergmana, Hitchcocka, Cassevatesa. Tvorcov, čo ešte tvrdili že aj obyčajný človek má svojich démonov..

Pociťujem ako častokrát sa mýlim...Keby bola vojna a verbovali do armády a rozdávali zbrane. Vraveli by, že s tými zábranami budeme strieľať do ľudí ,lebo sú to naši nepriatelia. Jeden-dvaja by povedali, že nebudú nikdy strieľať do ľudí...Tých dvoch by zastrelili tí istí, čo im dali do ruky zbraň.. Ostatní by išli strieľať a po vojne by sa vrátili domov. Prvá polovica by bola v pohode. S kľudom by pokračovala v bežnom živote. Tá druhá polovica, z toho čo prežila a musela robiť sa zblázni....Tuším ako sa tak pozerám na seba, že patrím práve k tejto....

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?