Denník Bratislavského neurotika

Autor: Radoslav Šipoš | 29.5.2014 o 15:54 | (upravené 25.12.2014 o 12:20) Karma článku: 5,14 | Prečítané:  742x

Seventy-four - seventy-five...pamätáš sa ? Rok 95 ??? Keľna,Mečiar a Slota...V Žiline prezývaný Džony Keš. Otec si pod Panelákom otvára prvú opravovňu elektrospotrebičov... Petržalskí "dedinčania" nabehli so svojimi starými vysavačmi ETA, povyhrabávali v pivniciach staré čiernobiele televízory... Doba, keď všetci boli "vetešníci"... Nič sa nevyhadzovalo.. Keď tak - iba so slzami v očiach!

Miestni "lopkári" v opravovni varení pečení. Cez týždeň behali po nemeckých šrotoviskách a skládkach a cez víkend tie haraburdy nosili do dielne otcovi, nech vyčísli cenu... Zväčša rádiá, sto kilové televízory, videá, kazeťáky... Vačšina vecí vždy "plne funkčná a v dobrom stave", avšak vačšina východná norma - tma a ticho... "Autičkári" s autorádiami si podávali kľučku pri tom ako ich otec posielal s tovarom "do ..."... Aj kvôli charakteru, aj kvôli tomu, že chlapci vytrhli polovicu káblov s autorádia pri lovení...
Miestni výpalníci s hrubými krkmi..Predávajú falošnú ochranu..vačšinou pred nimi samými.
Výpalníkom sa opravovalo za nahradné diely a sem-tam niečo porobilo na barákoch.
Roboty bolo dosť, peňazí málo... Malo to však malé výhody... Mohol som si kráľovsky vykračovať po ulici.. všetci vedeli, že som opravárov syn.. Ochrana zaručená a dokonca sa veľakrat stalo, že niekto chytil za ruku na ulici a zobral k sebe domov, ukázal na chladničku, práčku či televízor a vraví: "pokazené, treba opraviť!". V ich mysliach som nebol desať ročný chlapec ale opravárov syn... Mám vedieť!!!...A veľakrát som aj vedel... Veľakrát stačilo vymeniť baterky v ovládači, či zapojiť nejaký kábel... No a tak sa stalo, že som domov prichádazal s vyfasovanou plnou taškou kompótov, jabĺk, čerešní, sladkostí.. Mama nadávala, že to už nie je kam dávať.. Z otcovej dielne prichádzali podobné platby zákaznikov.. Zaplatil tú smiešnu sumu, čo si otec vypýtal a.. no skrátka mali sme doma hrad zo zaváranín... Nedalo sa to zastaviť..
O pár rokov, keď sa po Petržalke začali rozrastať obchodné domy, otcoví hrubokrkí "ochrancovia" dostali "skvelý nápad", že to len tak nejde, aby sa nieco len tak stavalo bez ich povolenia a vedomia a rozhodli sa, že si pôjdu pre výpalné do novopostaveného McDonaldu... Od toho dňa ich nikto nevidel... Doba sa začala meniť. Otec jedno ráno zistil, že mu niekto z auta ukradol autorádio... Rozčulený zavolal prvému "známemu" a žiadal nápravu... O dve hodiny sa v jeho dielni objavili dvaja 16 roční novoautičkárski lopkári s ospravedlním, "Jáj, ujo,my sme nevedeli, že je vaše!".. - "Kde mám autorádio?" -"Už sme vám ho namontovali naspäť!". 16-rocní chalani, čo nevedeli poriadne násobilku vedeli otvárať Fiatky buchnutím na dvere na správnom mieste a využívať fyziku, keď sa dobíjali do Mercedesov pomocou pingpongovej loptičky

Krčma pod domom. Zafajčená putika kde od rána zapíjajú alkáči svoje pokazené "cesty". Obedujem na bare vedľa miestneho alkáča Laca...Stíha do seba naliať 3 severné vetry(tak sa nazýva po "domácky" vodka).. Do smradlavej krčmy vojde asi 10 ročný chlapec s ruksakom na pleciach...Krčmára sa pýta čo stoji deci kofoly...Krčmár vravi 25 centov...Chalan si teda deci objedná..Ráta centy v ruke...krčmár mu vraví že je to na neho...Chalan na jeden hlt vypije kofolu ,poďakuje....V tomto nerozprávkovom svete smradlavej putiky sa pre mna udiala rozpravkove clovecie spravanie...Vlastne z tej rozpravky je mi aj trocha smutno...nestretávam sa často s "normálnym" ľudským správaním..

Marek Brezovský!!! Pamätám si , keď som si ťa 98 doniesol domov na MC kazete..tak ako vsetci ostatní čo nestihli tých 1000 "výliskov"  čo Oskar dal von!!! Trafil si v tej dobe tú Bratislavskú melanchóliu 90 rokov..."Keď stromom kvety opadnú ja samoty sa bojím!!!"  Zimomravé texty "špina" v hudbe....Soundtrack k prechadzániu Bratislavou...V tej dobe mohol take niečo spraviť každý!!! No nenašiel sa nikto!!! Všetci tu smrdeli "Hexom"...aj Le payaco!! Dnes ich Dobrý večer priatelia je iba "spomienkou"...Pamätam si to dlho ročné "ticho" po Hrane...Pred dvoma rokmi ho Oscar prerušil prvým koncertom Hrany v DPOH....Bol som tam!! Bola to povinnosť!!! V prvých radách sedeli "celebritky" Bolo mi z toho navracanie!!! Zle miesto,"zlí" ludia ...čaro sa nekoná!!! Hudba Mareka Brezovského bola "silná" v tom ,že prehovárala ku každému osobne..Marek je v ten moment v tej istej miestnosti kde poslucháč..Nie s Anetou Paríškovou!!! ...Teraz ťa spoznávajú nové generácie čo 90.roky nezažili...a ja viem ,že im chýba cítiť to ,čo je v tvojej hudbe nepopisatelné...a ja im neviem popísať ,čo tam majú počuť!!!.."Ja nie som ako ostaní,ja chcem byt podstatný!!...tvoj text....nestratila sa myšlienka!!!...stratil sa ten svet ,kedy si to spieval!!! Ja si ho pamätám!!! Dal mi základ na ktorom "staviam"...aj ked nie súčastne...ale aspoň stále mám po kom hodiť kameňom!!

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?