Pamflet alebo pár slov k ....

Autor: Radoslav Šipoš | 7.7.2014 o 13:33 | Karma článku: 4,62 | Prečítané:  544x

V dnešnom SME konečne (a možno aj trochu neskoro) vyšiel článok o pekároch a remeselníkoch. Už roky je obrovským problémom zohnať dobrého inštalatéra či obkladača. A zohnať mladého dobrého remeselníka je dnes takmer nemožné.

Základna škola

Pamätám si ako sme sa na základnej škole pred 15 rokmi rozhodovali "kam ďalej". Jednotkári na gymnáziá a obchodné, matikári a fyzikári na elektrotechnické a všetok ten, podľa niekoho "odpad" , "upratať na služby" a odborné školy.. Pekári, čašníci, inštalatéri, kaderníčky, stolári, automechanici... To, že vôbec vznikol "odpad" sa nebralo ako chyba školstva. Z dnešného hľadiska znie to, čo bola realita na základných školách (aspoň v Bratislave) ako podmienky z rozvojových štátov.. Keď som končil základnú školu, bolo asi 10 ôsmych tried a v každej po 35 decák.. Za 2 roky sme vystriedali asi 8 angličtinárov. Jedinými učiteľskými "stálicami" bola tzv. "stará škola", čo učila ešte našich rodičov.. Tá sama od seba chcela (z dnešného pohľadu "prachy".. asi nepochopiteľné), aby našu triedu dotiahli až dokonca (autorita sa dnes tomu nadáva)... Ale aj napriek nim sa všetkých nepodarilo "nasmerovať". Bolo to viac ako nemožné. Ostatní "mladí" učitelia väčšinou zutekali kade ľahšie. Iba tak pre informáciu dodám, že teraz chodí na moju základnú školu menej ako 350 deti (dokopy všetkých 9 ročníkov!!).

Stredná škola
K tomuto chaosu, čo vyliezal sa pridal ďalší problém. Podobný majú dnes mamičky v škôlkach... Nebolo sa vôbec ľahké sa do lepšej školy dostať. Aj do tých priemerných stredných škôl sa človek dostal buď iba ako jednotkár (Metodka!), za úplatok... či po známosti... Veľa neprijatých sa na jeden rok "upratalo" kam sa dalo a skúšali šťastie na ďalší rok... Predsa nedáme svoje dieťa na odbornú školu... To, čo sa tradovalo o odborných školách sa tradovalo aj o kresťanských... Ak som niekomu spomenul, že chodím na kresťanskú elektrotechnickú, už som bol zaradený.. O tom, že to bola obyčajná stredná akurát miesto etiky sa vyučovalo náboženstvo by neuveril nikto... „Však tam musia študovať iba odpadlíci!“ ....neštudovali!! Elektrotechnická ako každá iná... zameraná na prax... Ak niekto chcel isť na " MatFyz" musel si pár vecí pozrieť doma...

Vysoká škola

Prekvapenie! Dostať sa na nejakú vysokú školu už nie je problém.. Teda je, aj nie je !!! Na stavebnú, sociálnu prácu, religionistiku (a ďalších 100000 typu slavistika a pod.), prírodovedeckú (geo a spol.), pedagogická! ...NIE JE! Všetci majú mať vysokú školu, bez nej pomrú hladom!!! ...Aj tento kolobeh sa za roky mení... Na začiatku to vyzeralo tak, že na stavebnú prijali 1200 študentov... do ďalšieho semestra prešlo 600... nakoniec doštudovalo 300... Tú matematiku je naozaj ťažké oklamať. „Každá škola ti niečo do života dá!“. To je pravda, ale čo školy typu sociálna práca (jedna v Bratislave je 
liaheň). Všetci vedia (verejne), že len málo zo študujúcich má naozaj "záujem" robiť niečo sociálne.  Väčšina je tam iba kvôli papieru. Vedia to aj učitelia.. takže nie je vôbec na nich tlak, aby sa ôbec niečo niekam pohlo (česť výnimkám)... Latka na to, aby človek doštudoval školu sa dáva každým rokom nižšie a vysoké školstvo stráca hodnotu.. A tí naozaj vzdelaní, čo vedia a čo chcú robiť musia bojovať o prácu z podpriemernými... (chvála bohu pracovné agentúry na to už reagujú a keď napíšete meno určitých vysokých škôl - ani vás nepozvú na pohovor)... nepomôže už ten papier... už ho má každý druhý..Školstvo sa prispôsobuje nevzdelaniu!!! 

Prax

Je taká ,že nikomu sa poriadne vlastne ani nechce platiť za služby. Sám pri projektovaní som svedkom ako si ide niekto namontovať plynovú hadicu na sporák..čo na tom ,že to nikdy nerobil...čo na tom ,že tu sa človek pomýli iba raz..a ohrozuje svoj aj ostatných život..20 eur "ušetril".. Ževraj hypermárketom chýbajú vyštudovaný pekári či mäsiari.??? Prosim vás...Najprv ste všetkých malých pekárov a mäsiarov "zničili" ...a za 450 EUR to robiť dobre a kvalitne nikto nebude!!!

Toto je pamflet za vzdelanie!!!...Kočíky do kočíkárne!!!...Pekári do pekárne!!!

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Minúta po minúte: Bratislavu čaká tretí protikorupčný pochod

Organizátori na protikorupčný protest pozvali aj premiéra Roberta Fica.

PRIMÁR

Päťdesiatnici a stres: Po päťdesiatke začne stres zabíjať

Nikto nie je stavaný na to, aby prežíval dlhodobý stres.


Už ste čítali?